Більш адаптивні, універсальні та дешеві роботи ось-ось стануть невід'ємною частиною більшості бізнес-процесів. А той, хто не пристосується...

У 2024 очікується поява низки нових продуктів, таких як інтелектуальні роботи, автономні транспортні засоби, автономні мобільні роботи, роботи для спільної роботи з людиною, автономні безпілотники, і звичайно універсальні гуманоїдні роботи. Ось-ось ці розробки в галузі робототехніки стануть доступні як готові продукти, і це вплине на тисячі компаній по всьому світу, радикально змінивши ринок праці, і структуру всіх бізнес-процесів. Сьогодні ми розповімо про 10 основних тенденцій у галузі робототехніки, які перевернуть світ у 2024 році:

 

1. Інтелектуальні роботи, що навчаються

Цей вид роботів включає безліч пристроїв різних форм, але головна їх особливість, це здатність до навчання. Насамперед більшість розробників зараз сконцентровані на виробництві багатофункціональних роботизованих "рук" зі змінними модулями "кисті". Такі пристрої мають камеру і різну кількість суглобів, що визначають діапазон їх рухів. Змінний наконечник своєю чергою визначає тип роботи, яку буде виконувати робот. Змінний модуль може бути будь-яким, від звичайного захвату, до лазера або піскострую, що дозволяє автоматизувати безліч завдань - від комплектації та сортування предметів до 3D-друку та контролю якості. Раніше подібні пристрої вироблялися і програмувалися спеціально під конкретне завдання, практично без можливості пристосувати машину під інші цілі.

Інтелектуальні роботи, що навчаються

Але зараз з'явиться все більше можливостей для швидкого навчання та перенавчання таких машин під інші завдання, аж до звичайної демонстрації відеоролика, на якому показано, що потрібно робити. Одне з останніх досліджень на цю тему описане нами в цій статті. На Землі практично немає такого цеху, продуктивність якого не зросте завдяки наявності такої машини. Компанії з розробки таких роботів використовують комп'ютерний зір, машинне навчання та динамічне моделювання. 

2. Коботи

Такі пристрої можуть бути як стаціонарними так і мобільними, їхню суть визначає не це. На відміну від більшості промислових роботів, кооперативні роботи оснащені серйозною системою безпеки, датчиками та програмним забезпеченням, що дозволяє їм безпечно працювати поряд з людиною. Роботи спільної дії доповнюють існуючі виробничі лінії, на яких працюю люди, допомагаючи робітникам та мінімізуючи час простою.

Коботи

Вони можуть піднімати важкі предмети, займатися зварювальними роботами, переносити вантажі або деталі всередині цеху, виконуючи ту частину процесу, з якою з тих чи інших причин справляється краще за людину. Вони теж використовують кінці своїх рук як інструменти, це може бути зварювальний апарат, шуруповерт для закручування гвинтів або дриль для свердління отворів.

3. Автономні мобільні роботи

Autonomous Mobile Robots (AMR) – саме так називають у великих виробничих компаніях роботів для автоматизації різних процесів, здатних самостійно переміщатися у просторі. Насамперед це робиться для того, щоб знизити ризики роботи людини в небезпечних умовах: у токсичному середовищі, при роботі з хімікатами, роботі в замкнутому просторі, взаємодія з небезпечними вантажами тощо. Але також AMR виконують інші функції, такі як віддалений контроль за системами безпеки, аналіз рівня запасів на складах, автоматизація вантажно-розвантажувальних робіт, або транспортування продуктів харчування та інших товарів на великих складах.

Автономні мобільні роботи

Якщо наводити приклади з тих роботів, що на слуху, то це спот від Boston Dynamics, у якого з'являються десятки дешевих конкурентів, і різні складські роботи, що беруть участь у логістиці на великих складах, але повірте, це тільки вершина айсберга. При створенні роботів AMR акцент робиться на автономній навігації, для чого використовують різні датчики, штучний інтелект та комп'ютерний зір для оцінки навколишнього середовища.

4. Безпілотні спеціалізовані дрони

Безліч стартапів і іменитих компаній розробляють і впроваджують у різні процеси безпілотники для виконання тих чи інших завдань. У всіх на слуху безпілотники що виконують такі функції, як доставка посилок, але це далеко не все. По всьому світу вже працюють дрони для збирання даних про врожай, так само як і для збирання самого врожаю, як ці роботи. Інші контролюють переміщення худоби, займаються добривом полів, та посівом насіння.

Безпілотні спеціалізовані дрони

Але йдеться не лише про сільське господарство, з використанням комп'ютерного зору такі пристрої можуть застосовуватися для охорони периметра, або аналізу процесів виробництва. Подібні пристрої вже здійснюють моніторинг, зондування, стеження та контроль загальної системи виробництва та робочих процесів. Обчислювальні платформи забезпечують зворотний зв'язок, збираючи та передаючи дані для них. У цьому полягає роль підключених роботів. При цьому програмне забезпечення самого дрона може бути не набагато складніше ніж у звичайного квадрокоптера, так як він здатний виступати в якості ретранслятора, у той час як всі обчислення будуть провадитися сервером, що аналізує дані з усього парку машин. Така система була описана нами раніше у цій статті.

5. Автономні транспортні засоби

Автовиробники активно змагаються між собою в розробці автопілота для пасажирських машин, але повз увагу більшості людей проходит інша гонка. Автономні рухомі агрегати, також відомі як AGV, вже активно використовуються для перевезення різних вантажів на складах, судах, виробничих майданчиках та кар'єрах.

Автономні транспортні засоби

Програмне забезпечення та датчики дозволяють таким транспортним засобам слідувати певним шляхом. Вантажівки AGC та вилкові навантажувачі AGV є двома поширеними типами машин, що перевозять легкі та важкі матеріали відповідно. Ці роботи економічні та скорочують робочий час. Комп'ютерні програми точно контролюють швидкість та уповільнення руху машин, знижуючи ймовірність нещасних випадків та забезпечуючи безпеку робітників.

6. Допоміжні роботи

Допоміжні роботи підвищують незалежність та якість життя людей. В основному йдеться про роботів-доглядальників, і різні пристрої для догляду. Ці роботи оснащені датчиками та інтелектуальними алгоритмами для виявлення та обробки сенсорної інформації та взаємодії з людиною. Компанії розробляють технології, здатні покращити когнітивне прийняття рішень роботами, щоб допомогти людям похилого віку, інвалідам та хворим у їх повсякденному житті (ADL).

Допоміжні роботи

Це дозволяє людям з обмеженими можливостями самостійно та безпечно жити у своїх власних будинках. Багато роботів застосовують природну мову спілкування (NLP) для покращення взаємодії з людьми. Але, на відміну від попередніх типів машин, цей вид пристроїв цілком можуть замінити просунуті гуманоїдні роботи.

7. Гуманоїдні роботи

Роботи гуманоїди на колісній базі вже використовуються в різних галузях, включаючи охорону здоров'я, індустрію розваг та готельний бізнес. У лікарнях вони часто використовуються для безконтактного очищення та дезінфекції приміщень. Крім вітання клієнтів на стійці реєстрації в клініці, вони займаються супроводом літніх та хворих. Вони також допомагають працівникам, зайнятим у небезпечних умовах, наприклад, для аварійного обслуговування електростанцій. Звичайно навіть такі роботи дозволяють економити кошти та підвищувати продуктивність праці за рахунок автоматизації рутинних завдань персоналу.

Гуманоїдні роботи

Але ми на порозі появи повноцінних функціональних роботів, з повною свободою рухів, здатних швидко навчатися завдяки штучному інтелекту. Один з найочікуваніших продуктів такого типу це, звичайно ж, Теслабот, але Тесла увірвалася в цю гонку одна з останніх. У 2024 почнеться масовий випуск подібних роботів у Китаї, де на цій ниві змагаються відразу кілька компаній. Як зможуть переформатувати ринок праці на стільки багатофункціональні роботи, складно навіть уявити.

8. Робототехніка як послуга

Розробка та обслуговування роботів потребує значних витрат часу та коштів. Ці обмеження не дозволяли невеликим компаніям впроваджувати роботів у свою діяльність. Проте вже існують великі програми, за якими компанії можуть орендувати необхідні роботи, для застосування у своєму бізнесі. З виходом на ринок все більш досконалих багатофункціональних роботів, що налаштовуються, буде з'являтися все більше компаній, бізнес-модель яких буде побудована на закупівлі дорогих роботів, для подальшої здачі їх в оренду, маючи свої комісійні з налаштування та обслуговування.

Робототехніка як послуга

У недалекому майбутньому це дозволить швидко розширити сферу застосування роботів. Завдяки подібним послугам швидко розвиваються як самі виробники робототехніки, так і ринок їх збуту, яким, за наявності даної послуги, є більшість компаній на Землі.

9. Кібербезпека у робототехніці

Робототехніка вразлива до кіберзагроз через її інтеграцію та зв'язок з Інтернетом. Роботи використовуються в оборонній, виробничій, медичній та аерокосмічній галузях, тому важливо забезпечити захист від несанкціонованого доступу до системи. Приватні компанії давно перехопили естафету в кібербезпеці у держав і тепер здатні на речі, які й не снилися урядам.

Кібербезпека у робототехніці

Рішення щодо кібербезпеки для робототехніки забезпечують захист кінцевих точок та вузлів підключень, здійснюючи безперервний моніторинг даних та мереж, для запобігання витоку та злому. І ці послуги набувають все більшої актуальності, оскільки в жодній державі жодна поліція не убезпечить твої виробничі ланцюжки від злому.

10. Роботи для розумного будинку

У виробництві побутових роботів наростає темп конкуренції, завдяки чому постійно з'являються дедалі більш неймовірні моделі. Через величезний попит, такі пристрої як роботи-пилососи часом влаштовані набагато складніше і технологічніше ніж більшість дуже дорогих роботів інших типів. Незважаючи на розміри, і скутість рухів навігація цих пристроїв небагатьом поступається автопілоту для автомобілів. Такий прогрес породжує все більший попит, а отже, варто чекати все більш неординарних рішень і в цій сфері.

Роботи для розумного будинку

Багато нових моделей практично не потребують обслуговування, завдяки стаціонарному підключенню бази самообслуговування до водопроводу та каналізації. Їхня станція самостійно висмоктує сміття з пилозбірника, заправляє бак, чистить і сушить ганчірки. Такий пристрій достатньо налаштувати лише один раз. При тому, що кожен божий день у вас буде чиста та вимита підлога.