Усі хто має поруч із будинком газон знають, як важко і довго його доглядати, щоб він радував око. Мало кому подобається приділяти цьому багато часу та ходити підстригати траву. Для тих хто дбає про свій час і зручність, створили роботизовані газонокосарки, які щодня самостійно стежать за вашим газоном. У цій статті ми розповімо вам про те, що таке робот газонокосарка і як її правильно вибрати.

Зміст:

Вступ:

Представляючи ідеально рівний газон, миттєво згадується будь-який американський фільм, де гарний будинок стоїть на зеленому гладкоскошеному лужку. Мода на вічнозелені газончики давно вже дійшла до нас. Особливо це помітно в елітних районах міст, де цілком забезпечені люди збудували свої будинки.

гарний газон

Насправді, за такою красою стоїть непомірно важка та рутинна праця. Адже періодично газон необхідно косити, щоби підтримати його приємний зовнішній вигляд. Використовуючи звичайні бензинові або електричні газонокосарки з ручним керуванням, витрачається величезна кількість часу та сил. Це дуже не практично, адже цей час можна було витрачати з більшою користю. Ми вже мовчимо про те, що виникає безліч проблем: заправка бензином, заміна фільтрів, провід, що тягнеться по землі, в якому можна заплутатися або гірше - перерізати його. Тому розробники роботизованої техніки для дому звернули увагу на створення акумуляторних роботів-газонокосарок, які могли б самостійно автономно стригти траву на вашій галявині.

 

Що ж таке ця роботизована газонокосарка і як вона працює?

На вигляд пристрій цілком нагадує сучасну ручну газонокосарку, тільки без рукоятки. Такий же прямокутний пластиковий корпус із заокругленими формами, колеса зі спеціальним протектором і нож, що обертається, на днищевій частині. Весь секрет у тому, що автоматизований апарат для косіння трави має дуже складну систему управління – мікрокомп'ютер та велику кількість датчиків, які відповідають за навігацію, режим роботи та безпеку. Також робот має велику кількість додаткових функцій для розумної та автономної роботи, про які ми далі поговоримо докладніше.

Водонепроникний корпус робота-газонокосарки зроблений з надійного та дуже міцного пластику. У пристрої є три або чотири пластикові колеса: два провідні, один або два напрямні ролики, або всі чотири провідні колеса. Протектор на колесах великий чи середній, який слід вибирати залежно від типу ґрунту та трави. Корпус зазвичай оснащений ручкою для транспортування пристрою.

Для руху газонокосарки і ріжучого ножа в роботі використовуються звичайні щіткові або безщіткові електромотори (причому для повнопривідної системи відповідно чотири незалежні електромотори), великий крутний момент яких при малій вазі газонокосарки дозволяє рухатися по ділянках зі складним рельєфом. Поворот або розворот здійснюється при уповільненні швидкості обертання одного колеса або при обертанні коліс у протилежний бік. У сучасних дорогих моделях, з метою економії заряду батареї, використовуються системи для автоматичного регулювання швидкості обертання або зупинки ножа, у разі проходження раніше скошеної ділянки або наїзду на ділянку без трави.

ріжучий ніж робота газонокосарки

 

Ріжучий ніж робота газонокосарки

Ніж буває цільний (зірочка) і зі змінними лезами (наприклад, диск із вільноплаваючими змінними ножами). Зазвичай у стандартній газонокосарці один або два ріжучі обертові ножі, винятком є моделі для швидкої обробки газонів величезної площі з трьома та п'ятьма ножами. Регулювання висоти скосу трави проводиться централізовано, найчастіше це ручка, при обертанні якої змінюється виліт ножа в корпусі.

дисплей та кнопки керування газонокосаркою

 

Управління роботом газонокосаркою

Панель керування в різних моделях розташована по-різному як у задній частині, так і у верхній частині корпусу (відповідно має захисну кришку). У більш сучасних моделях панель містить монохромний дисплей для коректного програмування пристрою.

Тепер не треба турбуватися про те, коли слід робити стрижку трави. Вбудований таймер та функція програмування дозволить задати час та дату роботи. Керування роботом-газонокосаркою може виконуватися як вручну з корпусу або пультом дистанційного керування, так і за допомогою смартфона, що мають функцію Bluetooth. Вже зараз розробники подбали про повний контроль над пристроєм та створили програмне забезпечення, що дозволяє отримувати повідомлення на мобільний телефон з повною інформацією про місцезнаходження, режим та час роботи автоматизованої косарки, змінювати налаштування в будь-якому місці та в будь-який час.

керування газонокосаркою з телефону

 

Акумулятори та заряджання

Живлення автоматизованої газонокосарки здійснюється за допомогою акумуляторних батарей. Існують кілька видів акумуляторів: свинцево-кислотні, нікель-металгідридні, літій-іонні та літій-полімерні. Усі мають свої плюси та мінуси. Розробники переважно віддають перевагу використанню літій-іонних батарей через невелику вагу та об'єм, а також час на підзарядку. Акумулятори є змінними, тому у вас не виникне проблем із їх заміною.

Підзаряджання батарей відбувається автоматично під час встановлення робота на базу. Газонокосарка самостійно знаходить станцію для підзарядки завдяки спеціальному кабелю, змонтованому на землі за допомогою колів, яким проходить слабкий струм. Кабель живиться від зарядного пристрою. При малому заряді батареї пристрій наїжджає на провід і йде вздовж нього до бази. Якщо необхідно обмежити територію, що обробляється, цей же кабель може служити віртуальним "огорожею". Спеціальний датчик розпізнає його та змінює напрямок руху косарки. Не варто турбуватися про розрив направляючого дроту, робот не поїде за територію і не впаде в басейн. Місце пошкодження кабелю легко перевіряється спеціальним приладом або звичайним радіоприймачем. На певній частоті провід під напругою створює перешкоду, на місці розриву перешкоди зникають.

Деякі бази мають захисний кожух від негоди, який служить "дахом та стінами" для вашої газонокосарки. Бувають в окремих роботах інші обмежувачі, коли замість кабелю застосовують датчики трави та сенсори краю газону. Слід зазначити, що є моделі газонокосарок із сонячними батареями для заряду акумулятора.

зона роботи газонокосарки визначається кабелем

 

Датчики для безпечної роботи

Точна навігація та безпека забезпечена набором датчиків, вбудованих у корпус. Якщо робот-газонокосарка упирається в дерево, паркан, стіну або іншу перешкоду, відразу ж спрацьовує датчик торкання або датчик зіткнення - вона відразу розгортається і слідує в іншому напрямку. При наїзді на перешкоду, підйомі корпусу над землею та при перевертанні ножі автоматично відключаються. Ця функція дуже корисна, якщо ваші діти захочуть пограти з працюючим пристроєм. Для швидкого екстреного гальмування двигуна передбачені аварійні червоні кнопки на корпусі або аварійне вимикання під час підйому пристрою за рукоятку транспортування. Конструктивно всі газонокосарки зроблені так, щоб убезпечити різальну частину від стороннього випадкового втручання. Це може бути як певна порожнина в корпусі з бортами, в якій обертається ніж, так і захисна огорожа, що нагадує гребінець.

Датчики нахилу та підйому дозволяють орієнтуватися на складній ділянці, а також регулювати кут нахилу лужка при роботі, виключаючи перевертання та зайве зусилля на електромотори приводних коліс. З метою захисту від крадіжки у дорожчих косарках є захист PIN-кодом та сигналізацією. Як відомо, мокру траву дуже важко косити, тому датчик дощу, передбачений у багатьох сучасних моделях, може зупинити роботу газонокосарки або повернути її на базу – у захищене від негоди місце.

 

Режими роботи

Робот-газонокосарка зазвичай рухається в хаотичному порядку. Це зроблено для того, щоб охопити весь простір, не пропускаючи жодного клаптика території, де могла б залишитися трава. За один, два або кілька циклів робот все одно скосить усю траву, залишивши після себе рівний та акуратний газон. Крім хаотичного руху деякі газонокосарки можуть рухатися спіраллю, паралельно, а також по краю і в кутах ділянки. Сучасні моделі роботів можуть логічно побудувати роботу так, щоб кілька зон на ділянці оброблялися послідовно.

Усі роботизовані газонокосарки немає резервуарів для скошеної трави, на відміну деяких моделей ручних. Зрізана трава рівномірно розподіляється газоном, створюючи ефект мульчування, тобто. органічного добрива ґрунту внаслідок перегнивання залишків косіння.

режим роботи робота газонокосарки

 

Як же правильно вибрати робот-газонокосарку?

Основним критерієм вибору є площа поверхні, що обробляється. Автоматизовані косарки поділяються на стрижки малих (до 500 кв.м.), середніх (до 2000 кв.м) і великих (понад 2000 кв.м) газонів. Вибираючи робота за цим критерієм, необхідно знати, що на тривалість роботи за один цикл впливає тип та ємність акумулятора, а на площу косіння – ширина скосу та швидкість руху. Чим більший діаметр ножа або загальний розмір двох або декількох ножів, тим швидше ваш робот упорається з поставленим завданням. На замітку, для більш ретельного скосу трави вздовж парканів або краю ділянки, ширина скосу має перевищувати розмір колії коліс.

Для розумної та логічної стрижки газону переконайтеся, що комплектацією робота-газонокосарки передбачена база для автоматичної підзарядки, обмежувальний провід та колья. Якщо ви маєте велику територію, що вимагає щоденного догляду, переконайтеся, що довжина направляючого дроту та кількість колів відповідають цій ділянці. До речі, завжди можна окремо замовити додатковий провід, з'єднувачі (коннектори) і колья, якщо вам не хочеться або не зручно щоразу переставляти обмежувач.

Не слід забувати і про вугілля нахилу лужка, не всі роботи впораються з крутими підйомами та спусками. Для зручності в керуванні радимо вибирати моделі з таймером та програмуванням, пультом ДУ або керуванням зі смартфона. Звичайно ж, ціна питання в цьому випадку зростає, але повірте, це варте того, якщо ви дійсно вирішили забути про клопіткий і трудомісткий процес, як стрижка газону.

 

Висновок

То що ж таке робот-газонокосарка?

Розкіш чи необхідний засіб для створення акуратного доглянутого газону?

Якщо брати до уваги вартість роботизованих апаратів для косіння, існує безліч варіантів від бюджетних до елітних версій. Практичність, надійність, а, головне, автономність пристрою, який значно заощаджує час у поєднанні з відповідним високим вимогам якості роботи. Це цілком виправдана плата за збереження власних сил та особистого часу, а також звільнення від проблеми догляду за галявиною.

Робот газонокосарка на газоні