Як правильно вибрати робот пилосос. Поради експерта

У ритмі життя сучасної людини, що прискорюється, відчувається постійна нестача часу. Доба обмежена 24-ма годинами, з яких більшу частину займає виконання щоденних обов'язків. Деколи не залишається часу на відпочинок і сил на звичайні домашні відносини, як прибирання квартири або будинку. А пил накопичується. Вже давно на ринку побутових товарів існують автоматизовані помічники – роботи-пилососи, здатні впоратися з поставленим завданням за відсутності господаря.

irobot робот пилосос

Ця стаття має лише одну мету - навчити читача самостійно розбиратися в роботах-пилососах. Дочитавши цей огляд до кінця, Ви раз і назавжди набудете здатності відсіювати зерна від полови, незважаючи на хитрощі маркетологів. Усвідомлюючи весь спектр функцій, якими може бути забезпечений робот, вам стане зрозуміло, які з них потрібні саме Вам, у Вашому домі, з Вашою підлогою та Вашими потребами. Нижче ми максимально лаконічно розглянемо з різних ракурсів всі доступні в 2022 році параметри роботів для прибирання підлоги. Поїхали!

Зміст:

 1. Види роботів пилососів для дому
 2. Принцип роботи робота пилососа
 3. Як влаштований робот пилосос
 4. Акумулятор та час роботи
 5. Методи орієнтації у просторі
 6. Управління роботом
 7. Вибір потужності робота
 8. Вибір бази для заряджання
 9. Вологе прибирання
 10. Вибір бренду
 11. Висновок

Трішки історії:

Пилосос у класичному виконанні, придуманий у минулому столітті – це насос у корпусі, який створює розрядження у шлангу, проганяє великий об'єм повітря через мішок або пластиковий контейнер, всмоктуючи бруд, сміття та пил. На кінці шланга знаходиться ворсиста щітка для ретельного очищення підлоги. Пристрій працює від електричної мережі, що підключається через кабель живлення. Управляється людиною вручну.

Робот пилосос має схожий принцип роботи, але має повну автономію від людини в роботі, за рахунок: акумулятора, набору датчиків орієнтування в просторі, бортового комп'ютера для програмування часу та режимів роботи.

Кому потрібний робот пилосос?

 • якщо класичний пилосос – атрибут домогосподарки, то робот-пилосос, навпаки – автоматизована побутова техніка людини з нестачею часу на щоденне прибирання свого будинку чи квартири, або тому, хто не хоче витрачати свій час на прибирання;
 • для людей, які не люблять часто забиратися, але віддають перевагу порядку в будинку;
 • для мешканців запилених районів міста, де збирання стає щоденним муком;
 • для власників пухнастих свійських тварин, які постійно «втрачають» пух і шерсть на підлозі;
 • для сімей з маленькими дітьми, коли підлогу постійно доводиться прибирати від сміття та пилу;
 • для любителів сучасних «штучок» чи просунутих гаджетів;
 • для людей похилого віку, яким вже складно самостійно і регулярно проводити прибирання;
 • для людей із обмеженими можливостями.

Про що ми розповімо у статті?

Асортимент роботів пилососів настільки великий, що інформаційно непідготовленій людині важко визначитися під час вибору тієї чи іншої моделі автоматизованого прибирача. Ми постараємося детально описати принцип дії та влаштування робота пилососа, його функціональні можливості та відмінності роботів різних цінових категорій. Отже, поїхали...

 

Види роботів пилососів для прибирання будинку:

Всі роботизовані прибиральники підлоги поділяються на 3 види: Роботи пилососи для сухого прибирання, гібридні роботи з функцією сухого та вологого прибирання та миючі роботи пилососи, здатні якісно вимити підлогу.

робот пилосос збирає сміття

Для початку наведемо порівняльну таблицю, з якої Ви зможете дізнатись базові відмінності в пилососах різної цінової категорії. Це дозволить Вам краще зрозуміти, що можна очікувати від пилососу, залежно від його вартості. Далі у статті докладно розкриємо всі нюанси функціональних можливостей.

Бюджетний робот пилосос:

 • Сухе та вологе прибирання
 • Маленька площа прибирання
 • Відсутність навігації або найпростіша навігація на базі гіроскопу
 • Відсутність картки прибирання
 • Відсутність віртуальних обмежувачів
 • Убоге управління та налаштування
 • Як правило не підходять для килимів

irobot r3 v rabote

Роботи пилососи середньої цінової категорії:

 • Сухе та вологе прибирання з регулюванням
 • Площа прибирання до 80 кв.
 • Навігація на базі LDS (Лідар)
 • Малює карту прибирання
 • Віртуальні та зональні обмежувачі
 • Хороший функціонал в управлінні
 • Програмування роботи з зон
 • Продовження збирання після заряджання
 • Підходять для килимів із низьким ворсом

Roborock s50 risuet kartu

Робот пилосос преміум класу:

 • Сухе та вологе прибирання з регулюванням та віброшваброю
 • Площа прибирання понад 100 кв.м.
 • Навігація на базі LDS (Лідар) з додатковим модулем розпізнавання предметів на підлозі, аж до штучного інтелекту
 • Малює 3D картку прибирання
 • Віртуальні та зональні обмежувачі
 • Запам'ятовує кілька планів збирання
 • Найповніший функціонал в управлінні
 • Продовження збирання після заряджання
 • Автоматична база для самоочищення та промивання миючих насадок
 • Підходять для килимів з високим ворсом

Roborock s7 Maxv navigation

 

Принцип роботи робота пилососа в будинку чи квартирі:

Після запуску збирання робот починає переміщатися по кімнаті і його головною метою є збір будь-якого сміття та пилу. Обертаючи бічними щітками (якщо вони передбачені конструкцією), прибиральник збирає сміття на поверхні підлоги, включаючи важкодоступні місця: біля ніжок меблів, біля плінтуса та в кутах кімнати.

Deebot 950 v rabote

Потім через нижній прибиральний блок, в якому встановлена циліндрична щітка, що обертається для інтенсивного очищення підлоги, сміття, бруд і пил потрапляє в пластиковий контейнер, де і осідає. Потужний вакуумний насос простягає повітря з частинками бруду через сміттєзбірник із вбудованим фільтром, і видує очищене повітря знову в приміщення. У деяких моделях передбачена установка вологої серветки з мікрофібри в хвостовій частині для видалення залишків бруду та пилу.

Deebot T8 Aivi

Пересувається та орієнтується у просторі робот по-різному, залежно від встановленого на нього модуля системи навігації. Навігація безпосередньо впливає на якість та швидкість збирання. Існує кілька типів навігації на 2022 рік, про які докладніше ми розповімо нижче: на базі гіроскопа, на базі LDS, на базі оптичного гіроскопа, на базі LDS та із застосуванням модуля розпізнавання предметів на підлозі, на базі LDS та із застосуванням модуля штучного інтелекту.

Ecovacs Deebot T8 Aivi

Додатково робот обладнується комплектом датчиків безпеки для захисту від прямого контакту з меблями або падіння зі сходів.

Ecovacs Deebot T8 Aivi datchiki

Дедалі більше роботів оснащуються базами із системою самоочищення робота, що дозволяють тривалий час працювати прибирачеві повністю в автономному режимі. Існують два типи таких баз: перші просто чистять сміттєвий бак робота, а другі ще й промивають його миючу насадку у разі використання робота з вологим прибиранням. При малому заряді акумулятора робот пилосос самостійно може знаходити і стають на базу для підзарядки, а після закінчення зарядки продовжувати прибирання з місця, де розрядився.

t8 Aivi an zaryadke

 

Як влаштований робот пилосос?

Конструктивно роботи прибиральники підлоги оснащені приблизно однаково:

1. Корпус - Кругла або D-подібна форма корпусу робота малих габаритів і без зайвих опуклостей дозволить йому з легкістю маневрувати серед перешкод на підлозі, не чіпляючись і не застряючи.

2. Кнопки керування на корпусі – Бувають звичайні або сенсорні. Завжди вас виручать, якщо під рукою немає смартфона.

3. Бампер – зазвичай рухливий. При зіткненні з меблями вмить реагують контактні датчики вбудовані за бампером і направляють сигнал в блок управління для зміни траєкторії руху робота.

4. Навігаційний модуль – Очі робота. Основний модуль відповідає за сканування приміщення та складання карти прибирання.

5. Сенсори та датчики - Датчики зіткнення, датчики перепаду висоти, модуль розпізнавання предметів на підлозі, гіроскопи і т.д.. Чим більше усіляких датчиків у корпусі робота, тим краще він орієнтується у просторі, менше стикається з предметами, що стоять на підлозі, не падає зі сходів у будинках з кількома поверхами.

irobot roomba

6. Бічні щітки - Вони служать для підмітання підлоги у важкодоступних місцях: вздовж плінтуса, вздовж прилягання килимів та підстилок, біля ніжок меблів.

7. Збиральний блок з турбощіткою - Бувають щітки різних конструкцій: ворсяна (щетиниста) підходить для збору дрібного сміття та пилу, але легко намотує волосся та шерсть тварин. Гумова або силіконова - збирає велике і дрібне сміття і легко очищається від намотаного волосся. Комбінована щетина та силіконові лопаті на одному валу (вважається найкращим рішенням для щітки).

8. Сміттєзбірник

9. Бак для води - Чим більша ємність для збору сміття та пилу, тим більшу площу робот буде здатний прибрати без очищення. Бак для води дозволяє продовжити та підвищити ефективність миття, постійно змочуючи мікрофібру.

10. Серветка з мікрофібри - Буває у комбінованих роботів пилососів для сухого та вологого збирання. Може змочуватись як автоматично, так і вручну.

11. Передній напрямний ролик - Зазвичай обертається залежно від напрямку руху, що задається провідними колесами.

12. Колеса - Прогумовані колеса на відміну від пластикових дозволяють легко пересуватися на різних типах поверхні, видають менше шуму при русі, а за рахунок збільшеного ходу "з корпусу - в корпус" робот пилосос краще долає перепади підлоги (порожки, краї килимів та статевих доріжок) і т.д.).

13. Фільтр – Бувають кілька різновидів фільтрів. Антибактеріальний - встановлюється менш потужні роботи і затримує дрібні частинки пилу. Найпопулярніший вид фільтрів - НЕРА очищають повітря, що видується з робота пилососа, від дрібнодисперсійного пилу та алергенів (ефективність ≥ 95%). Фільтри нового покоління - HEPA Ultra Performance (ефективність ≥ 99,999995%) повністю очищають повітря, що виходить.

Акумулятор - Бувають нікель-металгідридні (Ni-Mh), літій-полімерні (Li-Pol), літій-іонні (Li-Ion). Літієві акумулятори вважають більш практичними, довговічними та легкими. Чим більша ємність батареї, тим більше часу роботи та площа прибирання, відповідно.

Двигун - Висока потужність вакуумного насоса забезпечує сильне всмоктування сміття та пилу.

Інформаційне табло - Рідко де зустрічається з огляду на те, що все керування відбувається зі смартфона, але все ж таки зручно бачити час автономної роботи прибирача, або дивитися коди помилок, які можуть виникати при роботі.

 

Який акумулятор повинен бути для моєї квартири чи вдома?

Перше, з чого варто почати і від чого може різнитися ціна робота прибирача це вибір ємності акумуляторної батареї, яка знаходиться в пилососі. Насправді є три види акумуляторів, розрахованих на різну площу прибирання. Всі дані беруться з розрахунку збирання на одному повному заряді батареї та на першому рівні потужності всмоктування двигуна. Якщо Ви десь прочитали, що площа прибирання у робота 240 кв.м., Ви повинні розуміти, що цей параметр вказаний за 2 або 3 перезарядки. Перший акумулятор ємністю 1800-2600 mAh - зможе впоратися зі збиранням на площі до 50 кв.м., другий з ємністю 3200-3600 mAh - зможе працювати на площі до 80 кв.м., і третій з ємністю 4800-5200 mAh - розрахований на уборі понад 100 кв.м..

crcotec conga

Якщо Ви є щасливим власником великого будинку, на прибирання якого не вистачить навіть найпотужнішої батареї, практично у будь-якого сучасного робота передбачена функція перезарядки. Робот автоматично біжить на зарядну станцію і після поповнення енергії продовжує очищення з місця, де він розрядився. Зовсім недавно з'явилися роботи, в комплект яких входить і станція самоочищення, з якої робот стає повністю автономним, але про них ми розповімо трохи нижче.

 

З якою навігацією мені вибрати робот пилосос?

Одним із найважливіших параметрів будь-якого робота пилососа є система навігації. Від неї залежить наскільки коректно пристрій переміщатиметься площею і будуватиме карту прибирання. Чи зможе він самостійно паркуватися на зарядку, продовжувати збирання після дозарядки та долати складності (у вигляді сходів, вузьких прорізів, проводів, скупчення стільців тощо). Важливо розуміти, що система орієнтації складається з великої кількості сенсорів, але визначальним є основний модуль навігації:

Без навігації (Dirt Detect)

Після запуску робот пилосос починає хаотичне переміщення по всій площі, працює до повної розрядки, а потім просто зупиняється або повертається на базу. Причому автоматичне повернення на базу таких роботів вкрай малоймовірне. Найчастіше в таких моделях встановлені лише датчики наближення до стіни та торкання бампера, які дають зрозуміти, що робот уперся у стіну. Після чого він розвертається у випадковому напрямку та знову їде вперед. При цьому швидкість перед зіткненням трохи зменшується, але не запобігає контакту, тому є ризик з часом пошкодити меблі або стіни. І тим не менш, на невеликій обмеженій площі, скажімо в межах однієї кімнати, це має свій ефект і в більшості випадків кімната все ж таки залишається прибраною. Роботів без будь-якої навігації вже практично неможливо знайти на ринку. Ці початкові моделі поступово пішли з ринку у 2019 році.

Roomba i3 robot vacuum

Навігація на базі гіроскопа (iAdapt, VSmart Linear...)

Одна із найпопулярніших навігацій для бюджетних роботів. Робот з такою навігацією здатний прибрати вже більшу площу, пересуваючись змійкою, не заїжджаючи по кілька разів в одне місце і залишаючи мінімум неприбраних ділянок, після чого відбувається автоматичне повернення на зарядну базу. Але працює це не завжди і не на будь-якій площі, і ось чому. Зазвичай на такі роботи встановлений гіроскоп (визначає напрямок), датчик швидкості руху, датчики дотику бампера і датчики обриву. Напрямок та швидкість допомагають вираховувати траєкторію руху та пройдену дистанцію. Інші датчики виявляють межі прибирання (стіни, урвища, меблі тощо). Таким чином, робот може непогано справлятися з прибиранням, а деякі моделі можуть навіть відображати карту прибирання в смартфоні для стеження в режимі реального часу. Проте карта малюється в низькій роздільній здатності, все це вираховується досить приблизно, так що з точністю у таких роботів проблеми, а досить складні ділянки взагалі можуть сильно заплутати робота. Розбіжність карти з реальністю стане занадто сильним, що неодмінно позначиться як прибирання. Проте, якщо площа не дуже велика, а обстановка проста і зрозуміла, то такої навігації буде достатньо.

Deebot U2 Pro

Навігація на базі оптичного гіроскопа (SLAM, vSLAM, Optic Eye)

Досить рідкісний тип навігації. Дозволяє прибрати велику та складну площу, не заїжджаючи по кілька разів в одне місце і не залишаючи неприбраних ділянок, після чого відбувається автоматичне повернення на базу. А якщо заряду батареї не вистачить на всю площу, робот зможе заїхати на базу, дозарядитися і продовжити прибирання. Крім основного модуля навігації (оптичного сенсора), такі роботи зазвичай мають великий спектр інших датчиків, так що їм не страшні обриви, скупчення стільців та інші перешкоди. Крім того, на більшість таких роботів встановлюють датчик виявлення килимових покриттів, так що робот самостійно підвищує потужність на килимах і знижує її на твердій підлозі. Єдиним недоліком такої системи є не найкраща точність сканування, через що допустимі невеликі (до кількох сантиметрів) похибки карти, а робот може періодично контактувати з меблями. З такою моделлю Вам буде доступна гарна карта прибирання і можливість наносити на неї віртуальні обмежувачі. Це корисна функція, якщо є необхідність обмежити доступ до небажаних ділянок.

Roomba s9

Лазерна навігація (LDS)

Найпопулярніший тип навігації. Дозволяє прибирати великі та складні площі, не заїжджаючи по кілька разів в одне місце і не залишаючи неприбраних ділянок, після чого відбувається автоматичне повернення на базу. Якщо заряду батареї не вистачить на всю площу, то робот може кілька разів заїжджати на базу, заряджатися і продовжувати прибирання. Таким чином площа збирання обмежується лише обсягом пилозбірника. Крім основного модуля (Лідару), такі роботи забезпечені великим спектром інших датчиків, включаючи датчик виявлення килимів, нічим не поступаючись роботам з попередньої категорії. Але крім цього вони гранично точні, і становлять чудову картку збирання. А окрім можливості наносити віртуальні обмежувачі, Вам буде доступна вже й покімнатна розбивка картки. Це відкриває великі можливості при складанні графіка прибирання (наприклад, сутра пилососити коридор і кухню, вдень спальні, а ввечері вітальню) або просто відправляти робот прибрати конкретну кімнату. До того ж таким моделям притаманно запам'ятовувати кілька карт прибирання, що дозволяє комфортно використовувати його на різних поверхах, або навіть у різних приміщеннях, зберігаючи налаштування кожної з них.

Navigacia robot vacuum

LDS + Виявлення об'єктів (DToF)

Включає всі переваги лазерної навігації на базі LDS і додатковий модуль на передній частині бампера, який дозволяє виявляти середні і великі предмети на підлозі по ходу руху робота. Перераховані вище способи навігації не здатні фіксувати все, що знаходиться нижче за рівень лідара робота, у той час як в реальності під час прибирання зустрічаються дроти, подовжувачі, взуття та дитячі іграшки. До появи цієї функції розуміння про попередню підготовку підлоги перед збиранням було само собою зрозумілим. Справа в тому, що роботи можуть намотувати на щітки дроти, засмоктувати шкарпетки або дрібні іграшки, після чого робот видає помилку і чекає на Ваше втручання. Ця функція покликана уникати подібних ситуацій. Даний тип навігації відмінно справляється з розпізнаванням меблів і робот практично не стосується її при збиранні, але не треба розраховувати, що даний модуль розпізнає дрібніші предмети або розлиту воду. І є невеликий мінус роботи даної системи, адже обходячи предмети, що зустрічаються на підлозі, робот залишає неприбрані ділянки досить великого діаметру, що трохи позначається на якості прибирання, особливо якщо їх багато. Отже, хоч це й непоганий запобіжник, ми все одно приходимо до старої доброї підготовки площі до збирання.

Deebot T9

LDS + Розпізнавання об'єктів (AIVI, ReactiveAl, 3Dian)

Включає всі переваги лазерної навігації на базі LDS і додатковий модуль на передній частині бампера дозволяє виявляти і головне розпізнавати як великі, так і дрібні предмети аж до розміру гральних кісток. До того ж, до таких робіт вже можна підключитися до камери, відправити його в потрібну зону та подивитися на те, що відбувається від першої особи. Але найголовніше, що такий робот із більшим ступенем ймовірності уникне заїзду у фекалії домашніх вихованців, адже зустріч із подарунком від вихованця в кращому випадку може обернутися для господаря заміною турбіни, фільтра та вкрай неприємним процесом чищення, а в гіршому випадку – робот може вирушити на звалище. Саме для цього і розроблялася система штучного інтелекту. Перші тести цієї функції показують дуже хороші результати – відмінне виявлення та розпізнавання. З кожним оновленням програмного забезпечення Штучний інтелект показує найкращі результати розпізнавання. І тим не менше, якщо ви хочете, щоб вся площа була прибрана без прогалин, Вам доведеться зібрати з підлоги предмети, які об'їжджатимуть робот, або відключити цю функцію.

Artificial intelligence robot vacuum

 

Способи керування роботом

Сучасний робот пилосос, як і більшість сучасної техніки управляється за допомогою спеціального мобільного додатка та смартфона. Це найзручніша форма управління для налаштування та стеження за ходом прибирання. Але практично всі роботи мають кнопкове керування на корпусі на випадок, якщо у Вас не буде можливості керувати ним зі свого гаджета. Як правило, управління на корпусі має дві або три кнопки для запуску основних команд. Рідко зустрічається управління з дистанційного пульта, сучасні технології витіснили даний вид управління, але він все ж таки прижився в роботах для миття вікон. Вибираючи робот пилосос для людини похилого віку Ви повинні розуміти, що можливо йому буде складно розібратися зі смарт управлінням зі смартфона.

upravlenie smartfonom

 

Який потужності мені потрібний робот пилосос?

Основним параметром що відповідає за якісне прибирання є двигун. Чим вище потужність Вашого звіра, тим легше йому збирати сміття та особливо чистити килими. Для твердих покриттів, таких як ламінат або плитка, велика потужність не потрібна і тут Ви зможете трохи заощадити, вибравши менш потужного робота за більш приємною ціною. На твердій підлозі достатньо потужності від 1500 до 2500 Па., і робот чудово справлятиметься з очищенням, а ось для килимових покриттів слід розглядати робота з потужністю від 3000 Па і вище.

motor robot vacuum

 

З якою зарядною станцією краще купити робота?

База для зарядки, тобто будиночок Вашого робота помічника буває трьох типів.

Перший тип і він самий поширений - це звичайна док-станція, яка тільки заряджає робота. Вона має скромні габарити і майже непомітна у будинку чи квартирі.

Mop 1C

Другий тип - це база із системою самоочищення, яка не тільки заряджає робота, а ще чистить його сміттєзбірник після збирання та продуває фільтр.

Baza ы samoochistkoy

Третій тип бази найдорожчий - це майже як обслуговуючий комбайн, який заряджає робота, чистить його після збирання і миє йому насадку, що чистить, або насадки (мікрофібру) під час роботи в режимі миття підлоги.

Baza samoobslujivania

База, яка обслуговує робота за Вас, робить його роботу автономною. Вам не треба думати про щоденне очищення робота, про те, що потрібно бігати і мити йому ганчірку кожні 15 хвилин роботи, автоматична док-станція зробить всю роботу за Вас. А Вам залишиться лише раз на кілька днів поміняти мішок для сміття в базі або поміняти брудну воду. Тепер Ви розумієте який тип бази буде для Вас максимально ефективним і тому робите вибір на користь тієї чи іншої моделі. Деякі виробники пропонують до купівлі робота зі звичайною базою та можливістю надалі додаткової купівлі та встановлення бази з самоочищенням, але такий варіант як правило буде коштувати дорожче.

 

Хочу робота з вологим прибиранням або функція миття у робота пилососа

Попит на робототехніку впевнено збільшується, а разом із ним споживач хоче отримувати більше функцій в одному приладі. Масовий випуск гібридних моделей очолила компанія Xiaomi випустивши на ринок більше 40 моделей від різних суббрендів, з різними варіантами вологого прибирання.

У більшості користувачів виникає природне питання: Як це працює і чи здатний робот помити, ну наприклад 80 кв.м.?

Roborock s5 Max

Відповідаємо: Щоб досягти максимальної ефективності від робота під час вологого прибирання необхідно кожні 10-20 хвилин роботи промивати ганчірочку, на яку збирається пил. Для цього необхідно поставити прибирання на паузу, зняти насадку, що миє, з робота, промити її, встановити назад і продовжити прибирання. Тільки в цьому випадку досягається максимальна чистота миття, а не розмазування бруду. Виходячи з цього робимо висновок, що використання функції вологого протирання не може бути повністю автономним і має на увазі присутність людини. Це не стосується роботів, які розраховані на велику площу мийки або роботів у комплекті з якими поставляється база самообслуговування, про яку Ви можете прочитати вище.

 

Який фірми краще купити робот пилосос?

Різноманітність брендів, що пропонують безліч різних роботів прибиральників, просто зашкалює. Тут наша команда може дати одну пораду: Якщо Ви хочете купити справді якісний продукт, то вибирайте виробника, який займається робототехнікою спеціалізовано чи масово. Адже ні для кого не секрет, що коли людина займається чимось однією вона і стає у своїй справі профі. Таких виробників небагато і ми сподіваємось Ви зробите правильний вибір.

 

Висновок

Дуже часто питання в мережі наших магазинів звучить приблизно так: А чим відрізняється робот за 7000 грн від робота за 20000 грн.? Навіщо мені платити більше? Я не хочу переплачувати за бренд...

Наша стаття і є детальна відповідь на це головне питання, прочитавши яку Ви зможете скласти правильну картинку, яким же має бути робот-прибиральник саме у Вашій квартирі. Ціна робота складається залежно від його потужності, ємності батареї, рівня мозку, кількості наповнення різними модулями і відштовхуючись від цього Ви робите правильний вибір.

Robotics бажає всім вдалих покупок!