Сучасна армія з роботами замість людини

Зміст:

  1. Введення
  2. Роботи для сухопутних військ
  3. Безпілотна авіація
  4. Роботи для морського флоту
  5. Висновок

Введення

Тема війни і миру завжди залишається актуальною і іноді складно представити, яким важким випробуванням піддаються солдати під час бойових дій. Для багатьох війна стала найзвичайнішою справою. Солдати здійснюють героїчні подвиги на полях битв, але самі цього не помічають. Для них війна - це робота, яку вони повинні сумлінно виконувати. Раніше військовим доводилося не рідко йти під кулі і постріли під час оборонних місій, нести важкий вантаж до 50 кг, боєприпаси, військове устаткування, ризикувати життям заради порятунку своєї країни. Але часи міняються і розвиток технологій істотно впливає на збройні сили.

Ф. Енгельс свого часу сказав: "Ніщо так не залежить від економічних умов, як саме армія і флот. Озброєння, склад, організація, тактика і стратегія залежать передусім від досягнутого в даний момент ступеня виробництва і від засобів повідомлення".

У наш час завдяки економічному і технологічному прогресу існують новітні електронні системи, роботизовані вантажні платформи, экзоскелеты, мікроскопічні шпигуни, безпілотні військові транспортні засоби. Усі ці автоматичні пристрої замінюють людину у бойових ситуаціях для збереження життя або для роботи в умовах, несумісних з можливостями людини в цілях розвідки, розмінування і бойових дій.

Військові війська діляться на такі види:

- сухопутні війська, які у свою чергу підрозділяються на піхоту, артилерію, кавалерію, танкові війська;

- військова авіація, яка може бути бомбардувальною, штурмовою, винищувальною, розвідувальною і санітарною;

- військово-морський флот, який ділиться на : надводні, підводні сили і морську піхоту.

Для кожного роду військ існує певна техніка, в різновиді і функціональності якої ми і спробуємо розібратися.

Роботи для сухопутних військ

Машини, що полегшують виконання військових місій для піхоти і артилерії, з'явилися досить давно. Вже під час Другої світової війни(1939-1945) використовувалися танки-подрывники, телетанки і самохідні міни. А після Холодної війни(1940-1990) з'явилися високоточні інтелектуальні роботи, здатні аналізувати, бачити і чути. Але з часом бойові роботи для сухопутних військ розвивалися все більше і більше. І на сьогодні найкориснішими і ефективнішими роботами є безпілотні військові автомобілі для перевезення вантажу, тактичні машини-роботи, багатоцільові машини логістики і роботи для знешкодження хв. Лідерами виробництва безпілотних військових автомобілів є компанії Oshkosh, Guardium і Lokheed Martin. Наприклад, машина TerraMax від Oshkosh оснащена новітніми технологіями для дорожнього руху.

 

Автомобіль служить в допомогу піхоті для забезпечення точності визначення перешкод і їх поводження. Технологія безпечно діє навколо солдатів і інших об'єктів руху. Пристрій також може функціонувати у будь-яких погодних умовах, вимагаючи мінімальну участь людини. Різні роботизовані платформи також служать в допомогу піхоті для перевезення корисного вантажу. Приміром, багатофункціональне облаштування Rex від IAI призначене для перевезення постачань військам до 550 фунтів вантажу. Отримуючи енергію від поршневого двигуна, платформа витрачає невелику кількість палива і може рухатися більше 61 милі.

 

Моделі MULE(Multifunction Utility Logistics Equipment) і SMSS(Squad Mission Support System) від Lockheed Martin - системи забезпечення бойових завдань для сухопутних військ. SMSS здатна самостійно визначати відстань за допомогою спеціального апарату у своєму верхньому корпусі і оснащена бортовим GPS навігатором. SMSS можна використати для транспортування, як особового складу військових, так і для перевезення корисного вантажу.

 

Дивовижний бойовий робот-собака BigDog викликав справжній фурор у світі військової техніки. Його особливість полягає в здатності використання найрізноманітніших режимів пересування. Цей робот може стояти, припадати до землі, повзти і швидко бігти. Пристрій може переносити в труднопрохідних місцях вантаж більше 40 кг - приблизно стільки ж доводиться нести звичайному солдатові під час бойових дій.

 

Танковим військам на допомогу можуть прийти TUGV - телекеровані роботи Gladiator. Ці "розвідники" здатні визначати і попереджати про виявлені ними небезпеки: замінованих ділянках, пастках, хімічному, біологічному або ядерному зараженні місцевості. Броньований бойовий робот-танк Stryker також служить для перевезення боєприпасів, пошуку мін і виконання розвідувальних місій.

 

Часто солдатам під час військових дій доводиться ризикувати, входячи через двері в невідоме приміщення, не знаючи, яка загроза їх там чекає. У таких ситуаціях застосовуються так звані роботи-шпигуни - невеликі автоматизовані пристрої для відстежування місцевості. Прикладами таких роботів є Swords - бойові системи спостереження і роботи DR10. Вони можуть бути поміщені у будівлі, або в труднопрохідні місця для виконання місій розвідки навіть в надскладних умовах. Датчики пристроїв дозволяють їм працювати вдень і вночі. Невеликі і легко переносимі роботи Recon Scout можуть бути кинуті у будь-яке приміщення. Вони оснащені камерами, які передають відеозйомку в реальному часі і невеликим екраном для ручного управління.

 

Все більшого розвитку придбавають розвідувальні роботи-комахи. Приміром, RISE - ця робот-комаха, яка здатна переміщатися по різних вертикальних поверхнях і відстежувати довірену йому місцевість.

 

Варто відмітити, що в розробці роботів-шпигунів учені все більше наслідують природу. Вже існують різні мікророботи-жуки, джмелі, мурашки, риби, літальні і повзаючі мікророботи, замасковані під справжніх комах. Ці крихітні пристрої також оснащені мініатюрними камерами і безліччю датчиків для виконання операцій розвідки і стеження. Особливо актуальною є розробка принципово нових технологій безконтактного виявлення вибухових речовин(ВВ) і саморобних вибухових пристроїв(СВУ). Ці технології потрібні для боротьби з використанням вибухових пристроїв в терористичних цілях і для проведення гуманітарних операцій на великих територіях. Роботи PackBots компанії iRobot, також як і RC Truck - мініатюрні машинки, здатні з точністю виявити СВУ.

 

Вузькосмугові системи радіолокацій виявлення саморобної вибухівки дозволяють визначати місцезнаходження глибоко схованих СВУ з достатньою точністю для їх подальшого знищення. Роботи мають більшу можливість автоматизації процесу розвідки в порівнянні з рентгенівськими і інфрачервоними системами, оскільки можуть використати багаточастотний режим для визначення вибухових речовин.

Окрім роботизованої мобільної техніки для перевезення вантажу в допомогу сухопутним військам служить військове устаткування, яке не замінює дії людини, а підвищує його фізичні можливості. Облаштування "Экзоскелет" за допомогою датчиків відтворює рухи кінцівок людини, надаючи їм додаткову силу.

Перший экзоскелет з'явився в 1960-і роки і відтоді учені докладають немало зусиль для розробки усе більш вдосконалених моделей цих пристроїв. Экзоскелеты компаній Raytheon і Sarcos були одними з перших вдало спроектованих апаратів під час бойових дій, так як посилювали дію людини до 20 разів. Прикладом сучасних экзоскелетов є облаштування HULC - Human Universal Load Carrier від Lockheed Martin. Экзоскелет дозволить людині вільно рухатися, ходити, бігати, присідати, повзти, а також сидіти і лежати. Солдат, одягнений в экзоскелет, здатний переносити на далекі відстані без істотних зусиль вантаж вагою до 100 кг Швидкість пересування повинна складати до 5 км/год, в прискореному режимі 11 км/год, бігом - до 15 км/год. Основний недолік системи полягає у відсутності досить потужних і компактних джерел енергії. Але дослідники працюють над вирішенням цієї проблеми.

 

 

На сьогодні найоптимальнішим і компактнішим є японський экзоскелет HAL - 5(Hybrid Assistive Limb). Сама конструкція "костюма" легка, містить ряд електричних приводів, які дозволяють піднімати до ста кілограм. При цьому для людини таке навантаження виявиться непомітним. Окрім військових місій экзоскелет допомагає полегшити життя людям з обмеженими фізичними можливостями.

 

Безпілотна авіація

Безпілотними літальними апаратами(БПЛА) вважаються авіаційні засоби без екіпажа на борту, службовці в допомогу військовій і морській авіації. Широкого застосування ці пристрої отримали за часів Другої світової війни. У той час німецькі учені вели розробки декількох керованих по радіо типів зброї, включаючи, керовані бомби Henschel Hs 293 і Fritz X, ракети Enzian і керовані по радіо літаки. Відтоді будівництво БПЛА придбало значного розвитку. У наш час існують як безпілотні автономні, так і дистанційно-пілотовані літальні апарати. По функціонуванню вони діляться на багатоцільові, експериментальні, оперативні, розвідники, планери для боєприпасів, ударні і БПЛА з модульним навантаженням. На даний момент військові БПЛА найбільше використовуються ВПС США для розгортання під час бойових дій в Афганістані і Ірані. Передовими країнами-розробниками військових беспилотников по праву вважаються США, Ізраїль і Канада. Росія також досягла успіху в у будівництві БПЛА, таких як літаки Орлан, Дозор, Інспектор, Бджола, вертольоти Ка і ZALA.

 

Розвідувальні безпілотні літаки, такі як Dragon Eye від Naval Research Laboratory, Boeing X 45, RQ від AeroVironment і MQ від General Atomics вважаються багатоцільовими. БПЛА Raven є одним з найменших дронов в армії, але його можливості в повітряній розвідці швидко заслужили повагу і заповнили нішу батальйонного рівня. Хоча він не так великий і має не такі можливості, як інші тактичні беспилотники, Raven забезпечує військових величезним об'ємом інформації, яка раніше була доступна тільки на вищих рівнях командування. Найменшим БЛА, використовуваним сьогодні, являється американський WASP. Апарат збирає інформацію і передає її операторові в режимі реального часу. Він практично безшумний, і у разі польоту вночі, практично непомітний.

 

Україна також встигла добитися певного успіху в розробці розвідувальних БПЛА. Наприклад, такі "розвідники" як А2 Синица, А-4К Альбатрос і М- 7 Небесний патруль здатні проводити відеоспостереження і перевозити корисний вантаж до 70 кг.

 

Ударні БПЛА або беспилотники-штурмовики застосовні для бомбардувальної, штурмової і винищувальної авіації. Подібні апарати здатні нести на борту самонавідні бомби і успішно застосовуються в найнебезпечніших повітряних операціях. Беспилотники забезпечують зону гарантованого удару в областях, які недосяжні для більшості пілотованих літаків. Наприклад, російський безпілотний штурмовик Скат призначений для завдання ударів, як по засобах ППО супротивника, так і по мобільних наземних і морських цілях при веденні автономних і групових дій. Ізраїльські системи в допомогу зенітно-ракетним військам, під назвою WABEP і Narop, є системною зброєю протистояння індивідуальним і точковим цілям. Служать для знищення радарів супротивника і використовуються спільно із зенітно-ракетним комплексом.

 

Для доставления корисного вантажу військовим зазвичай використовуються грузоперевозимые БПЛА. Серед них можна виділити російський "Иркут 200" - автономний літак дистанційного зондування місцевості і доставки вантажів до 50 кг.

Інноваційний вертоліт K - Max від Kaman поєднує в собі унікальну здатність вантажопідйомності з гнучкістю запрограмованого безпілотного польоту для виконання широкого спектру військових і цивільних місій.

 

К- MAX представляє перевірену продуктивність і виняткові можливості вантажопідйомності. Вертоліт дозволяє збройним силам впоратися з бойовими завданнями за рахунок постачання боєприпасами. Він також пом'якшує дію саморобних вибухових пристроїв, встановлених наземним конвоєм. Мініатюрні беспилотники Skeldar V - 200 і SPEAR здатні приймати на борт корисний вантаж масою 40 кілограм і знаходитися в повітрі упродовж п'яти годин. Модульна конструкція апаратів дозволяє міняти устаткування за 10-15 хвилин, що значно прискорює роботу військової авіації.

 

Роботи для морського флоту

Роботизовані системи також знайшли застосування для виконання військово-морських місій і служать в допомогу навідним і підводним військам, морській піхоті і морській авіації. Серед навідних засобів захисту і розвідки варто виділити робот-фрегат від DARPA ACTUV з функціями розвідувального і сторожового судна. Він може працювати в автономному режимі і нести сторожову службу упродовж тривалого періоду часу. Корабель-робот може зондувати ворожий підводний човен за допомогою ехолокації, даючи супротивникові знать, що їх підводний човен потрапив в поле спостереження і супроводу сторожового корабля.

Робот-корабель Protecter від RAFAEL був розроблений для охорони берегової смуги від нападів. Він є дев'ятиметровим дистанційно керованим катером з броньованим корпусом. Пристрій забезпечений дистанційно керованими прожекторами і сигнальними системами попередження про потенційну небезпеку.

 

Підводні човни є основним озброєнням підводних сил військово-морського флоту багатьох держав світу. Безпілотні підводні човни почали розвиватися в кінці 20-го століття переважно в США і Росії. Серед розробників безпілотних підводних човнів виділяють компанії Rafael Armament, iRobot Corporation, Boeing і BAE Systems.

Безпілотне підводне облаштування компанії Boeing може бути використане для патрулювання берегової зони і військово-морської бази. Апарат може витримувати величезний тиск води на глибині до 3000 метрів, щоб ковзати над морським дном і самостійно ухилятися від скелястих гір. Також цю технологію можна озброювати торпедами і використати в якості ударної військово-морської техніки.

ВМС США активно використовують безпілотну субмарину Proteus - автономний безпілотний підводний пристрій, який може переправляти різні вантажі. Пристрій безпечно переносить військове озброєння: морські бомби, міни і торпеди. Також Proteus може вміщувати до 7 чоловік людина екіпажа для виконання спеціальних завдань і потайного перекидання в заданий район.

 

Бойові роботи для виконання військових місій ще не так розвинені, як для сухопутних або повітряних сил. Але компанії-виробники активно займаються розробкою і впровадженням сучасних безпілотних навідних і підводних систем в допомогу військово-морському флоту.

Висновок

Ефективність військових роботів вже давно доведена на практиці, але не варто забувати про те, що це усього лише машини, які у будь-який момент можуть просто "з'їхати з глузду. Важко уявити, що може статися, якщо на полі бою робот вийде з ладу і перетвориться на абсолютно неконтрольований об'єкт. Із-за збою в системі робот може почати безразборную стрільбу і ранити багато солдатів. Тому розробникам автоматизованої військової техніки слід приділяти більше уваги надійності і безпеки цих пристроїв, щоб вони не шкодили людству.

В цілому, варто відмітити, що військова робототехника досягла значних досягнень у своєму розвитку. Солдати почувають себе захищеними і упевненими, коли на полі бою поряд з ними йдуть такі машини. Але, незважаючи на таку широку різноманітність роботизованої військової техніки, існує ще ряд нюансів для поліпшення і удосконалення цих пристроїв. Дослідникам варто звернути увагу на точність, надійність і стабільність техніки. Тому хочеться вірити, що в майбутньому світ не нестиме такі великі людські втрати під час військових дій, і що військові зможуть битися з ворогами, сидячи в теплому бункері і дистанційно управляючи своїми роботами.

↩️ Останні новини та значні події у світі робототехніки