Віртуальні помічники стають усе більш популярними і є присутніми як в нашому повсякденному житті: Alexa, Cortana, Holly і Siri, так і у фантастичних у фільмах: Саманта(Вона), Джой(Що біжить по лезу 2049), ИИ Marvel FRIDAY(Месники: Нескінченна війна) і Карен(Людина-павук: повернення додому). Ці імена демонструють оду тонку деталь - усі вони мають жіночий голос. Це посилює гендерні стереотипи, очікування і припущення про майбутнє штучного інтелекту.

robot-women

Зрозуміло, вигадані чоловічі голоси віртуальних помічників існують, але на сьогодні вони набагато менш поширені. HAL - 9000 - найвідоміший чоловічий голлівудський ИИ, який є злісним розумним комп'ютером, що вийшов 50 років тому у фільмі Стенлі Кубрика, - "2001: Космічна Одіссея".

Чоловічої ИИ є поширенішим зазвичай в тих випадках, коли технології ставали злими або знаходяться поза людським контролем. Жіночий ИИ, з іншого боку, найчастіше виступає в підпорядкованій ролі. Виключеннями є Sonny в "Я, Робот", і Ава(Алисия Викандер) з фільму "З машини". Остання є цікавою аномалією в списку втілених систем ИИ, і вона розглядається як жертва, а не безконтрольна загроза, навіть після того, як вона вбиває свого творця.

Кінематичний Всесвіт Марвел, зокрема, винаходу ИИ Тоні Старка і фільм "Що Біжить по лезу 2049" 2017 року, пропонують цікаві і трохи проблематичні наслідки для майбутнього ИИ, в яких жіночий персонаж зовсім не позитивний.

Помічники з ИИ у "Marvel"

З моменту смерті ученого Старка в "Месниках: Ера Альтрона"(2013), вигаданий ИИ став переважно жіночим. Чоловічої ИИ Старка JARVIS, який він змоделював і назвав на честь свого дворецького, був зруйнований у боротьбі з Альтроном(хоча він зрештою стає частиною нового втіленого андроидного персонажа під назвою "Vision"). Старк потім замінює свою операційну систему не JARVIS або іншим чоловічим персонажем, а FRIDAY. FRIDA - менш помітний персонаж. На відміну від складного компаньйона Старка JARVIS, це жінка.

Аналогічним чином, у фільмі "Людина-павук: Повернення додому", Старк дарує Пітеру Паркеру свій власний супер костюм, який поставляється з безіменним віртуальним помічником з жіночим голосом. Спочатку Пітер називає його "suit-lady", пізніше - Карен. Пітер наповнює свій костюм особою і самобутністю, чого неможливо було б досягти, будь він чоловіком.

Karen - віртуальний агент для костюма Людини-павука, призначений для навчання і підвищення здібностей Пітера. Але, будуючи довірчі стосунки з ним, Карен бере на себе роль друга для Пітера, заохочуючи його наблизитися до дівчини, яку він любить ще з школи. Тут жінка, що озвучує ИИ, бере на себе дбайливу роль матері або сестри, яка поміщає Карен в ще один обмежуючий стереотип. Очікується, що жіночий голос або втілений ИИ гратиме іншу роль з боку їх колег-чоловіків, увічнюючи ідею про те, що жінки, швидше за все, гратимуть роль секретаря, а не ученого.

Джой з що "Біжить по лезу"

Інший класичний приклад штучного інтелекту можна знайти у фільмі "Що Біжить по лезу" (1982) і в його био-роботизированных андроидах Репликантах. Ці штучні істоти були спроектовані і виготовлені для того, щоб виконувати завдання, які люди в майбутньому не хотіли б робити : від колонізації небезпечних сторонніх планет до секс-услуг. Попри те, що вони сильніше і часто розумніше за своїх творців, у них обмежений термін служби, що буквально заважає їм розвиватися досить.

Недавній фільм "Що Біжить по лезу 2049" оновлює технологію репликантов і представляє нового інтелектуального голографічного супутника Джой(Ана де Армас). Джой, яку показують у фільмі, є компаньйоном агента K (Райан Гослинг). Спочатку вона обмежується проектором в його будинку, а потім звільняється до деякої міри, але як і раніше контролюється рухами K. Джой є логічним продовженням сучасних цифрових помічників і є одним з небагатьох ИИ з жіночим голосом, які переносять оповідання на перший план.

На відміну від інших агентів, Джой - корпоративне творіння, яке продається як будь-яка річ, може бути створено і адаптовано для будь-якого клієнта. Її голографічне тіло дає можливість здаватися реальнішою, але її мета аналогічна іншим віртуальним помічникам - служити своїм чоловічим хазяям.

Що в реальності з жіночим ШІ?

Коли ми уявляємо собі ШІ як підпорядковану жінку, ми посилюємо застарілі стереотипи. Які забобони увічнюються, ставлячи покірних слухняних жінок в наші мрії про технології, а також наш нинішній досвід? Усе це важливо, тому що наукова фантастика відбиває не лише наші надії і страхи, але і інформує нас про можливе майбутнє науки. Ф'ючерси фільмів, що представляються, надихають тих, хто працює в технологічних компаніях, розробляючи і оновлюючи свій ШІ.

Точно так, як і у фільмах, віртуальні помічники частенько є жінками(Siri, Alexa). Але є деякі перспективи для чоловіків: згідно robotics.ua, Google оголосив, що їх ИИ-помощник Holly отримає шість нових голосів, у тому числі чоловічих, для різних користувачів.

Це багатообіцяючий крок, але технологія не може прогресувати, коли одні і ті ж люди залишаються під контролем свого розвитку і управління. Можливо, збільшення участі жінок в Силіконовій долині може допомогти розвивати технології в гендерній рівності. Але різноманітність перед голлівудською камерою однаково важлива для того, щоб поліпшити те, як ми представляємо наше технологічне майбутнє і надихати майбутніх творців.