Основні напрямки дослідження

У вересні 2017 року компанія IBM оголосила про десятирічне партнерство з MIT, засноване на інвестиціях у дослідження штучного інтелекту з фондом у 10 мільйонів доларів. Вченим, професорам та студентам, які працюють у цій галузі, було запропоновано подати свої ідеї для нових напрямів навчання.

Штучний інтелект стає основним напрямом сучасних технологій, і його важливість для нашого повсякденного життя лише зростатиме протягом наступних кількох років. IBM і MIT хочуть бути першими в нових розробках, і це партнерство виходить далеко за межі самої технології. Нова лабораторія розгляне суспільний вплив ІІ поряд із зусиллями просунути технологію вперед. Ідея полягає не тільки в тому, щоб вивчити, але й переконатися, що ці дослідження не переходять дозволені кордони, повідомляє robotics.ua.

MIT та IBM прагнуть зберігати відкритість. Не кожна їхня ідея матиме продовження, але вони готові розглянути всі пропозиції. До цих пір обидві організації створили чотири основні напрямки, які визначатимуть майбутні дослідження. Перше – це основні алгоритмічні досягнення з акцентом на забезпечення того, щоб процес розробки був прозорішим, ніж сьогодні. Віце-президент IBM A.I. Даріо Гіл сказав, що їх намір полягає в тому, щоб відійти від моделі «чорної скриньки», яка сильно заплутує дослідження сьогодні і зробити їх більш зрозумілими із зовнішньої точки зору.
Потім вони працюватимуть над фізикою ІІ – апаратним забезпеченням, яке використовуватиметься для переходу технології до нових висот. Ще одна тема досліджень буде присвячена потенційним практичним програмам для штучного розуму в різних галузях.

Зрештою, четвертий напрямок – це «спільне процвітання». Тут буде досліджено, як вчені можуть зупинити ІІ та автоматизацію від поглинання робочих місць чи іншим чином негативно впливати на економічне майбутнє середньої людини.
Настав час поглянути на штучний інтелект з усіх боків, тому що основні досягнення, які були зроблені останніми роками, скоро матимуть прямий вплив на наше життя.

Від IT до ІІ

У 1980-х і 1990-х роках ера персональних комп'ютерів трансформувала наші будинки та робочі місця. IBM сподівається, що ІІ зможе зробити те саме. Гіл вважає, що штучний розум - це нові IT, які скоро стануть повсюдними у всіх галузях та організаціях, впливаючи на те, як люди працюють і живуть, навіть якщо вони безпосередньо не пов'язані з ними. Він вказує на відносно швидке використання комп'ютерів за останні кілька десятиліть і наскільки швидко це стало визнаним фактом. Будь-який сучасний бізнес має використовувати сучасні технології. Інформатика вже стала дисципліною. І ми бачимо аналогічний шлях для ІІ.
Як приклад можна розглянути курс "Введення в машинне навчання" в Массачусетському технологічному інституті. Три роки тому на курсі навчалось 200 студентів; цього року зареєстровано вже понад 700 студентів. Також цього року на аналогічному курсі у Стенфорді було проведено лекції, у яких взяли участь 1080 студентів.
Багато молодих людей прагнуть використати свої таланти в галузі ІІ. Коли вони закінчать ВНЗ через кілька років, вони працюватимуть із обладнанням, яке буде ще більш просунуто, ніж зараз.

Гра з владою

«Практично всі останні дослідження ІІ використовують алгоритми глибокого вивчення. Ці алгоритми не нові, – пояснив Гіл. – Ми їх використовували упродовж багатьох десятиліть». За його словами, є два фактори, що стримують розробки ІІ – обчислювальна потужність та обсяг цифрових даних для навчання нейронних мереж.

Навчання просунутих комп'ютерних моделей вимагає величезної кількості даних і залишається дорогим і часто неефективним процесом. Протягом наступної декади ми могли б зробити покращення в цьому напрямку, але нам потрібне найкраще обладнання. Говорячи докладніше, це вимагає нових архітектур, що базуються на існуючих силіконових технологіях. Але поряд з цим, вчені досліджують аналог ІІ, який на сьогоднішній день забороняє силіконові передавачі та вводить елементи пам'яті у обчислення.

Ця робота дуже перспективна, але це лише приклад еволюції, яку ми спостерігаємо на сьогоднішній день. Інший більш яскравий варіант полягає у використанні квантових комп'ютерів, але їх надзвичайно висока потужність, схоже, може викликати серйозну прогалину в нашому розумінні.

Згідно robotics.ua, Лабораторія MIT матиме доступ до IBM Q, флагманського квантового проекту компанії. Нещодавно оновлений 20-кубітний процесор – це апаратне забезпечення, яке безумовно стане справжнім ігровим додатком для використання в повному обсязі. Цей шлях дослідження схожий на дорогу із двостороннім рухом. Машинне навчання буде використовуватися для сприяння дослідженням у галузі квантового обладнання, і його результати допоможуть вченим подолати межі нейронних мереж.

Безпека для громадськості

«Ми зацікавлені у тому, щоб нові технології вирішували проблеми для всього світу, – пояснив Гіл. - Для мене, як для лідера, дуже важливо, щоб ми зробили це правильно. Для цього потрібно бути вдумливими і ретельно вивчати ці проблеми з усією серйозністю».

ІІ може бути рушійною силою, але також може завдати великої шкоди. Ми вже бачили приклади, коли роботи були використані для переслідування людей в Інтернеті. Також є потенціал для супутніх збитків, якщо люди втратять роботу з впровадження автоматизації.

"Ми усвідомлюємо проблеми, пов'язані з ІІ та його майбутніми здібностями, і це те, що потрібно обов'язково враховувати, приступаючи до нових досліджень", - каже Антан Чандракасан, декан інженерного факультету Массачусетського технологічного інституту. - «Але ми бачимо кращий шлях, оскільки досліджуємо та розуміємо ризики та можливості, які може принести майбутнє ІІ, і тим самим формулювати сценарії про те, як найкраще реагувати на такі проблеми». «Ми хочемо привести ІІ безпечно у світ», - наголосив Гіл.

З цією метою лабораторія співпрацюють з експертами з різних дисциплін, таких як економіка та політика. Йдеться про те, щоб люди, які розуміють технологію навиворіт, спілкувалися з людьми, які добре знаються на соціальних проблемах.

Лабораторія MIT-IBM буде платформою цих обговорень. Особи та компанії, що працюють у цій галузі, зможуть використати свої таланти, щоб відкрити нові горизонти. Обидві організації хочуть полегшити цю важливу роботу, але повинні переконатися, що вони роблять це з обережністю.

↩️ Останні новини та значні події у світі робототехніки