Людство рухається вперед у розвитку технологій семимильними кроками. Тема роботів стає все більш актуальною з кожним днем, і наявність величезної кількості Голлівудських і не тільки фільмів на цю тему є явним доказом цього.

Ще недавно, якихось 30 років тому, що в масштабах еволюції є вкрай малим терміном, коли ми лише починали мріяти про появу роботів у повсякденному житті. Якщо говорити про передумови появи побутових роботів у свідомості людей, то вперше масово ця тема була згадана у творі "Незнайка у Сонячному Місті", коли головного героя будить одна з моделей робота-пилососа. Про них ми й поговоримо у цій статті. Найімовірніше, будь-яка господиня, прочитавши цей твір, мріяла про те, щоб такий пристрій був у неї в будинку.

Прогрес розвитку роботів для збирання стрімко йде вгору.

Дивіться актуальний каталог Роботів Пилососів

Робот из фильма пятый элемент

І ось у недалекому 2002 році керівництво компанії iRobot, яка займалася розробкою роботів для військових потреб, змінила напрямок своєї діяльності на впровадження розумної робототехніки у повсякденне життя і випустила свій перший робот-пилосос Roomba. Після цього цей напрямок підхопили вже інші світові виробники електроніки (Xiaomi, Hobot, Ecovacs). Тут необхідно відзначити, що перші роботи-пилососи, більше нагадували іграшку для домашніх вихованців, які бавили своїх господарів реакцією на "тарілку, що повзає", і від свого основного призначення були досить далекі. Але, як ми вже зазначали, швидкість розвитку людства у сфері електроніки дуже висока і на сьогоднішній день ми можемо бачити повноцінний самостійний пилосос з функціями, які ще нещодавно ніхто не міг уявити.

Що ж являє собою робот-пилосос в наші дні?

Зовні маленький помічник виглядає в основному у формі диска висотою корпусу до 11 см. Така форма зустрічається найчастіше, проте деякі виробники для поліпшення якості збирання в кутах зробили її квадратною або краплеподібною. Як і звичайний пилосос, він складається з двигуна, щіток, фільтрів, що очищають повітря і контейнера для сміття. Але на відміну від звичайного пилососа, робототехніка нашпигована безліччю датчиків, процесором, власним акумулятором з базою підзарядки, навігаційною системою, яка дозволяє роботу будувати карту приміщення і багато чим іншим. Тепер детальніше:

Модели роботов-пылесосов в Robotype

1. Датчики та сенсори Робота пилососа

Для того, щоб робот не псував себе і меблі свого господаря, на зовнішній периметр його розташовується ряд сенсорних та інфрачервоних датчиків, що дозволяють йому вчасно виявити перешкоду і зреагувати, уникнувши зіткнення. Але для того, щоб якісно прибрати біля плінтусів або меблів, йому все ж таки доводиться під'їжджати впритул, торкаючись навколишніх предметів. Для цього зовні він оснащений пружним бампером, який пом'якшує удари при зіткненні. Під ним розташовані механічні датчики. У випадку, якщо вдома є сходи або високі сходинки, робот з них не впаде завдяки спеціальним датчикам визначення перепадів висоти, розташованих знизу. Практично на кожному модулі є контрольний датчик. Додатково більш дорогі моделі прибиральників можуть бути вбудовані датчики визначення найбільш забруднених ділянок і ультразвукові датчики, що дозволяють вибрати оптимальну швидкість руху. Датчики висоти дозволяють роботу визначати поріжки або перехід на килим.

Датчики и сенсоры

2. Процесор

У сучасних моделях розумних пилососів встановлений потужний процесор, і зазвичай не один. Він дозволяє обробити всі дані від сенсорних датчиків і навігаційної системи, побудувати карту приміщення, побудувати маршрут і направити робота куди необхідно. Мозок робота вибирає оптимальну потужність та режим прибирання, зберігши при цьому інформацію про вже пройдені ділянки. Процесори останніх моделей світових виробників мають можливість обробляти до 70 операцій за секунду, приймаючи рішення вибору оптимального алгоритму подальших дій. При зміні поверхні робот автоматично збільшуватиме потужність при переході на килимове покриття, і зменшуватиме при переході на гладке покриття. Він самостійно визначить, який режим прибирання найкраще підходить у цей момент.

Современные процессоры в роботах-пылесосах

3. Акумулятор

Чим ще характерний робот-пилосос – можливістю самостійно та незалежно рухатися. Це стало можливим завдяки використанню вбудованого акумулятора, від якого залежатиме максимальний час і відповідно площа прибирання. У ранніх моделях час збирання був дуже обмежений. З появою Li-ion акумуляторів справа значно просунулась. І тепер маленький механічний помічник зможе тихенько дзижчати протягом двох годин, не поспішаючи і якісно виконуючи своє завдання, після чого самостійно повернеться на базу для підзарядки. Ну а якщо площа квартири настільки велика, що за один присід він не впорається, то зарядившись він продовжить з того місця, на якому закінчив. Кожна модель розрахована на певну площу прибирання. Тому, якщо ви вирішили придбати такий друг, обов'язково уточніть цю його характеристику.

Тут краще не економити, так як якісний акумулятор значно продовжить термін життя робота і дозволить більш якісно здійснювати прибирання, так як з потужним акумулятором, стане можливим поставити потужний мотор, який збільшить силу всмоктування, а відповідно і покращить якість поверхні, що прибирається. Крім цього фактора, важливим є час, потрібний для повної зарядки акумулятора. У перевірених виробників цей час може змінюватись від 60 до 90 хвилин, тоді як у бюджетних моделей ця дія може розтягнутися на три години, а то й більше. У такому разі, якщо площа будинку більша, ніж розрахований час збирання робота, то готуйтеся, що процес збирання може затягтися на весь день.

Аккумулятор в пылесосе роботе

4. Навігаційна система розумного прибиральника

Тут розробникам розумних гаджетів представилося широке поле діяльності. Перші роботи пилососи в основному не мали ніякої навігації, а рухалися хаотично в будь-якому порядку, часто по кілька разів проходячи одне і те ж місце, геть-чисто ігноруючи не пройдені ділянки. Такий тип орієнтування у просторі має купу мінусів і найголовніше має обмеження у площі очищення. На сьогоднішній день кожна нова випущена модель вражає своїми можливостями, а навігаційна система робить із них справжніх роботів автопілотів.

Модуль системи навігації може працювати по-різному, наприклад компанія Neato або Xiaomi використовує систему лазерного гіроскопа. Модуль сканує приміщення внизу в режимі реального часу, враховуючи всі перешкоди та меблі у своєму подальшому маршруті. А наприклад, знаменитий бренд iClebo використовують інший тип навігації – оптичний гіроскоп, за допомогою камери сканують стелю приміщення і вже відштовхуючись від отриманих даних можуть будувати собі план і маршрут прибирання. iRobot запатентували технологію навігації iAdapt, яка ще паралельно доповнена системою візуальної орієнтації vSLAM, робот за допомогою камери фотографує приміщення, а потім обробляє дані з метою побудови подальшого маршруту. Звичайно, все це стосується моделей Преміум класу, а в бюджетних і в основному у всіх китайських моделях все ще можна зустріти повну відсутність будь-якої навігації.

Навигационная система робота-пылесоса

5. Управління (Smart) Смарт пилососа

Управління розумними пилососами можливе декількома способами:

  • через дисплей та кнопки на самому роботі (у найпростіших моделях);
  • за допомогою пульта управління, що йде в комплекті або його можна придбати за додаткову плату (у більшості сучасних робот);
  • через програму на мобільному телефоні. Воно дає можливість за ходом прибирання, коригувати маршрути, ставити віртуальні обмежувачі тощо. На деякі китайські моделі заради розваги встановлюють камери, здатні передавати відео на смартфон. Їх можна використовувати як відеореєстратор або піддивитися, що зараз відбувається в будинку (остання функція зустрічається не часто).

Управление роботом-пылесосом

У більшості варіантів можна встановлювати графік збирання на тиждень, що ще більше звільняє від участі в процесі збирання і робить маленького помічника самостійним. Єдине, що залишиться - це не забувати очищати контейнер для збору сміття і перед прибиранням варто прибрати розкидані речі, якщо Ви хочете, щоб робот не застряг на них. У моделях високого класу можна навіть не переживати за дроти, які він з легкістю проходить, а ось у моделях бюджетного сегменту слід спочатку перевірити цю функцію, оскільки самі виробники не люблять говорити про подібні недоліки. На випадок, якщо в будинку є місця, в які робот не повинен потрапляти, передбачені спеціальні обмежувачі. Це може бути магнітна стрічка обмежувач або пристрій, що створює віртуальну стіну за допомогою інфрачервоного променя. На дорогих моделях обмеження також може бути виставлене через програму на телефоні, прямо на карті будинку, яку пилосос малює скануючи приміщення.

6. Система очищення та збору сміття роботів-пилососів

Тут усі роботи розділилися на два типи:

  1. Електровіник - бот, який орієнтований на збір сміття щітками. Цей тип пилососа ефективний лише на жорсткій підлозі (паркет, плитка, лінолеум та подібні). У цих моделей теж є двигун, але він зазвичай має невелику потужність всмоктування і служить лише для утримання сміття в сміттєзбірнику.
  2. Вакуумник - бот працює за принципом звичайного пилососа. Цей тип пилососа вже ефективний як на твердій підлозі, так і на килимових покриттях. У цього типу роботів стоять потужні двигуни та прибирання орієнтоване на всмоктування. Щітки також є у таких моделей, але вони служать як допоміжний модуль.

За конструкцією всі роботи практично ідентичні. Внизу робота розташована основна щітка або блок прямого всмоктування. Форма щітки, їх кількість та матеріали виготовлення у кожної компанії свої. Найбільш успішним у цьому відношенні є конструкція з двох турбощіток, що обертаються назустріч один одному, розроблена та запатентована компанією iRobot, визнана найбільш ефективною. Для збору сміття у важкодоступних місцях з обох боків робота розташовуються додаткові щітки, які направляють все сміття до центру. Потім за допомогою двигуна сміття піднімається та утримується у спеціальному контейнері, який згодом необхідно буде очистити. На шляху виходу повітря стоять спеціальні фільтри, що зберігають повітря у квартирі чистим.

Система очистки и сбора мусора пылесоса

На ринку часто можна зустріти роботів із п'ятиступінчастою системою очищення. У них вбудовано додаткову функцію робота полотера – за щіткою слід насадка з ганчіркою (швабра), яку необхідно намочити перед початком збирання. Вона не замінить повноцінного миття, але збере значну частину пилу. Ну і після цього її потрібно буде випрати. Якість та розмір швабри визначає якість прибирання. Крім роботів пилососів існують роботи натирачі, спрямовані виключно на вологе прибирання. У них вбудований контейнер з водою, через що з метою безпеки, у багатьох немає автоматичної бази для заряджання і його необхідно встановлювати на підзарядку вручну. Система очищення побудована таким чином, що робот просто протирає підлогу імітуючи рух звичайної швабри.

Лінь і нелюбов до прибирання більшості людей спонукали електронні компанії звернути свою увагу на розробку автоматичних пристроїв не тільки для прибирання підлоги, але і для прибирання вертикальних поверхонь, стін та вікон. Будучи власником вітражних вікон, Ви зможете не переживати за появу на них бруду, що псує зовнішній огляд та чистити їх хоч щодня. Варто відзначити важливий факт, що наявність у будинку таких пристроїв, на жаль, повністю не позбавляє від прибирання, і якими б надтехнологічними роботи не були – вони не замінять повноцінного пилососа та швабри, хоча значно зменшать кількість їх застосувань на місяць.

Якщо Ви зібралися придбати подібний апарат, ризикнемо дати пораду, яка збереже від можливих розчарувань. В даний час ринок затоплений безліччю пилососів китайських фірм, що випускають їх за низькою ціною, і існує небезпека, що купивши подібний агрегат, він не виправдає покладених на нього надій, залишивши негативне враження, яке незаслужено може бути перенесене на якісні вироби. На противагу перевіреним брендам, які надають гарантію на свою продукцію і давно заслужили на визнання та масу позитивних відгуків звичайних людей. Щоб уникнути таких ситуацій, вибирайте для консультації та купівлі лише спеціалізовані точки продажу робототехніки, де є фахівці з багаторічним досвідом роботи.

Залишились питання? Звертайтесь за консультацією

Гаряча лінія для консультацій ROBOTYPE +38 (097) 707-47-44